Bloomberg: Yapı Kredi’de satış görüşmesi değerleme farkına takıldı

Bugün Borsa İstanbul’da yükselişi beraberinde getiren Yapı Kredi Bankası’nın Birleşik Arap Emirlikleri merkezli First Abu Dhabi Bank’a (FAB) satışıyla ilgili görüşmelere dair Reuters haberinin ardından Bloomberg’den farklı bir haber geldi.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, FAB’ın Yapı Kredi Bankası’nın kontrol hissesini satın almak için Koç Holding ile yaptığı ön görüşmeler, tarafların fiyat konusundaki görüş ayrılığına takıldı.

FAB’ın Yapı Kredi’nin değerlemesine karşı çıktığını söyleyen konuşan kaynaklar, bankanın çoğunluk hisselerin sahibi olan Koç Holding’in, FAB’ın şu anda teklif etmeye istekli olduğundan daha yüksek bir fiyat istediği bilgisini verdiler.

Kaynaklar bu anlaşmazlık nedeniyle, FAB’ın haftalar süren görüşmelerin ardından henüz resmi olarak “due diligence” (ayrıntılı inceleme) sürecine başlamadığını, her iki tarafın da danışman tutmadığını ancak müzakereleri sürdürdüklerini ifade ettiler.

REUTERS ‘İLERİ AŞAMADA’ DEMİŞTİ

Reuters bu sabahki haberinde, FAB’ın Yapı Kredi’de Koç Holding’e ait yüzde 61,2’lik hisseyi yaklaşık 8 milyar dolara satın almak için “ileri aşamada” görüşmeler yürüttüğünü yazmıştı. Bu, 13 milyar doların üzerinde bir toplam piyasa değeri ve Borsa İstanbul’da işlem gören diğer bankalardan çok daha yüksek bir fiyat-defter değeri anlamına geliyor.

Reuters haberinin ardından Yapı Kredi’nin hisselerinde bugün yüzde 10’luk artış olmuş ve bankanın piyasa değeri de 10 milyar dolara ulaşmıştı. Bloomberg hesaplamalarına göre bankanın defter değeri 5,6 milyar dolar düzeyinde.

FAB’ın Yapı Kredi hisseleri için ne kadarlık bir ödeme yapmaya hazır olduğu ilk aşamada belirtilmezken, bankanın bir temsilcisi konu hakkında Bloomberg’e yorum yapmadı.

Bloomberg News, FAB’ın Yapı Kredi hisselerini satın almak istediğini ilk olarak nisan ayında bildirmişti. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan söz konusu haberde, FAB’ın Yapı Kredi’den potansiyel hisse alımı için görüşmeler yaptığı ve görüşmelerin erken aşamada olduğu kaydedilmişti. Kaynaklar BAE’nin en büyük bankası FAB’ın Türkiye’de birden fazla bankanın sahipleriyle görüşme yaptığını da aktarmıştı.

Koç Holding haberin ardından KAP’a yaptığı açıklamada bağlı ortaklığı Yapı Kredi’de sahip olduğu payların satışı konusunda ön görüşmelerin devam ettiği açıklamasını yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir