Hac İbadetinde 23 Türk Hayatını Kaybetti

Kutsal topraklara akın eden hacılar, hac görevlerini yerine getirerek hacı oldular. Arafat ve Müzdelife’de vakfe yapan hacılar, şeytan taşlama ve Kabe tavafı gibi önemli ritüelleri tamamladılar.

Ne yazık ki bu yıl 23 Türk hacı adayı hayatını kaybetti. Vefatların büyük çoğunluğu kalp ve enfeksiyon hastalıklarına bağlandı.

Türkiye’den ilk kafilenin 9 Mayıs’ta gerçekleştirdiği süreçle başlayan 2024 yılı hac organizasyonunda hayatını kaybeden Türk vatandaşı sayısı 23’e yükseldi. Vefat eden hacı adaylarının ölüm nedenlerinin büyük bölümünü, kalp damar hastalıkları ve enfeksiyona bağlı hastalıkların oluşturduğu öğrenildi.

84 binden fazla kişinin hac ibadetini gerçekleştirdiği bu senede, hacıların %53’ü kadın, %47’si erkekti. Hacı adaylarının ortalama yaşı ise 60 olarak belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, kutsal topraklarda 56 binden fazla hacı adayına sağlık hizmeti sundu. Muayenelerin büyük kısmı Diyanet Mekke Hastanesi’nde gerçekleşti. 500’den fazla sağlık personelinin görev aldığı hastanede bu sene ilk kez çocuk polikliniği de açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir